Історія плавання

Плавання – вид спорту дуже красивий і захоплюючий. До того ж це дуже корисний і одночасно приємний вид спорту, оскільки зміцнює всі групи м’язів, а також сприяє розслабленню організму і ймовірність отримання травми тут досить мала.

Історія розвитку плавання

Перші змагання міжнародного рівня з плавання відбулися в 1889 р в столиці Румунії місті Будапешт. Плавання дебютувало на Олімпіадах сучасності вже на першій з них в 1896 р в Афінах.

У 1908 р була створена Міжнародна федерація любительського плавання (ФІНА).

Даний вид спорту постійно розвивався, з’являлися нові швидкісні стилі плавання.

У 1887 р на перших офіційних змаганнях Великобританії плавці користувалися тільки брасом на боці без виносу рук з води – найстарішим способом. Перші рекорди на довгих і коротких дистанціях поставлені саме брасом. Даний спосіб був ще описаний в 1538 данцем Н. Бінманом. Ймовірно, цей стиль плавання у свій час перейняли у жаби. Довгий час цей вид так і називали – плавання «по-жаб’ячі». У XIX ст. цей спосіб отримав назву брас.

На Олімпіаді 1928 в Амстердамі перемогу здобув кубинець І. Індельфонсо. Він показав найвищий результат, завдяки гребка руками до стегон. У 1954 р радянський плавець М. Петрусевич встановив світовий рекорд, пропливши частину дистанції під водою. Таким чином виник пірнаючий брас з гребком руками до стегон – швидкісний варіант класичного. У 1957 р через зміни в правилах він був заборонений.

У середині 30-х р ХХ ст. з’явився новий стиль плавання – батерфляй. названий так через схожість з рухами крил метелика. На офіційних змаганнях вперше цим способом проплив американець Джиммі Хіггінс в 1935 р і встановив світовий рекорд на дистанції 100 м, показавши час 1 хв 10,8 с. У тому ж році його рекорд побив радянський матрос Семен Бойченко, пропливши ту ж дистанцію за 1 хв і 8 с.

На Олімпіаді 1948 спортсмен, що плив брасом у фінальних змаганнях, показав найгірший результат. Після чого ФІНА розділила змагання з брасу і батерфляєм.

У ті ж роки утвердився швидкісний батерфляй – дельфін: замість рухів ніг в техніці брасом спортсмен став виконувати хвилеподібні рухи всім тілом, включаючи ноги. Вперше цей спосіб, який відрізнявся надзвичайно високою швидкістю, показав американець Д. Зіг в 1935 р У 1953 р за допомогою цього способу світовий рекорд поставив угорець Дьёрде Тумпек. З тих пір спортсмени стали використовувати тільки швидкісну різновид баттерфляя.

Стиль кроль

В кінці ХІХ ст. з’явився найшвидший стиль плавання – кроль. У ньому поєднуються укорочені гребки руками і поперечні енергійні рухи ніг з невеликим згинанням і розгинанням їх в коліні. Такий вид австралійці запозичили у сусідів з найближчих архіпелагів. Першим продемонстрував кроль на змаганнях А. Вікхем, родом з Соломонових островів. Вікхем вже в 1898 р плавав майже сучасним кролем, але через те що до кінця дистанції він вибивався з сил його спосіб тоді не користувався великою популярністю. Надалі стиль плавання кроль вдосконалювався. Незабаром незаперечні переваги кроля довів великий американський плавець, рекордсмен світу та п’ятиразовий олімпійський чемпіон Джоні Вейсмюллер в 1922 – 1940 рр. Його результат на дистанції 100 м. (57,4 с) залишався неперевершеним 10 років. З 1924 по 1934 рр.

Змагання з плавання

Чотири основні стилі плавання, які фігурують на змаганнях це кроль на спині, кроль на грудях, батерфляй (дельфін) і брас. На офіційних змаганнях кролем на грудях (вільний стиль) і чоловіки, і жінки виступають на дистанціях 50, 100, 200, 400, 800 і 1500 м. На спині пливуть на 100 і 200 м. Брасом і батерфляєм пливуть на дистанціях 100 і 200 м .

Плавання – другий після легкої атлетики вид спорту з представництва в олімпійській програмі, по числу розігруємих медалей.